• Küratör: Branko Franceschi ( Hırvatistan )
  • Prodüksiyon Menajeri: Zoe Kakota ( Kıbrıs )
  • Yerler: Hrisaliniotissa – Surlariçi Lefkoşa, EMAA Başkent Sanat Merkezi, Lefkoşa
  • Tarih: 9 – 18 Şubat 2015

 

Sergi

  • Yer: EMAA Başkent Sanat Merkezi, Lefkoşa
  • Tarih: 18 – 28 Şubat 2015

Sanatçılar: Carl Michael von Hausswolff (İsveç), Ana Elizabet (Hırvatistan), Paul Devens (Hollanda), Erhan Oze (Kıbrıs) ve Eleni Phyla (Kıbrıs).

Konsept Yazısı:

Lefkoşa’nın sınır çizgisini bir sinaptik yarık olarak ele alırsak, sinapsları şehrin iki yakası arasındaki iletişime dönüşmeleri için nasıl uyarırız? Uzun zamandır politik isteklerin yokluğuna terkedilen bölünmüşlük arasında köprü olma ütopik görevi kültüre kalmıştır. Sanatçılar bunun nedenleri üzerine tahminler yürütmek yerine, harekete geçmeyi, katkıda bulunmayı ve birleşmeyi seçer. Çağdaş sanat çalışması, her soruyu estetik bir gerçeğe ve her estetiği de etik bir bakış açısına dönüştürme becerisiyle kutsanmıştır. Sanatçıların parçalanmış toplumsal dokuyu yeniden canlandırmak çabasıyla amansızca dokuduğu kumaşın, ayni anda açılıyor olması ve ideal çözümün önceki kadar uzakta kalması önem taşımamaktadır. Önemli olan; toplumsal kayıtsızlık ve entropi gelgitini önleyecek başka hiçbir bariyer olmadığından, sanatçıların soylu amaçlarında ısrar etmeleridir.

Bu gayretin sanat çalışması yer ve bağlama özgüdür. Çalkantılı tarihin yankılarına yanıt veren, günümüzün durgunluğunu aşan ve gelecek için temeller atan sanattır. İşbirliği, görüş ve tecrübe alışverişi, bilgi aktarımı, hayal-duyular ve öğrenme-öğretme bunun yöntemleridir. Bizim amacımız, iki parçayı birleştirecek, sınırları aşacak sanatı yaratmak, parlayan nöronların sinapsı ateşlemesi, mesaji ve yankılarını taşıması, teklifler ve bunların gelecekte gerçekleşmesi bağıdır.

Avrupalı ve Kıbrıslı sanatçılardan oluşan grup; çalışmanın sonunda, şu anki bölünme ve umutları, enerji, vizyon ve mizahla yansıtan uzun soluklu projeler, proje teklifleri, web platformu, interaktif, katılımcı sanat eserleri ve ses montajları içeren bir ortam yaratmış oldular.

Çalışma Fotoğrafları

Sergi Fotoğrafları