Hakkımızda

EMAA Hakkında

Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA), 2002 yılının Aralık ayında bir grup sanatçı ve sanatseverin biraraya gelerek oluşturduğu, adanın kuzeyindeki sanat ortamını canandırmayı, toplumdaki sanat bilincini artırmayı, sanat adına bir şeyler yapmak isteyen insanları biraraya getirmeyi ve bir yandan adadaki sanatı uluslararası bir ortama taşırken bir yandan da uluslararası gelişmeleri adaya getirmeyi amaçlayan bir sanat kuruluşudur.

Vizyonumuz

Sanatın ve özgür sanat ortamlarının toplumun her alanına nüfuz ettiği bir Kıbrıs.

Misyonumuz

  • Kamusal alanlar, atölyeler, sergiler, galeriler, dernekler ve merkezlerle kaliteli sanat ın toplumun her kesimiyle buluşması,
  • Çağdaş sanatın örgün ve yaygın eğitimin her seviyesinde önemli ve nitelikli bir yer tutması,
  • Her nesilden, her coğrafyadan sanatçıların birbirleriyle ve toplumla buluşması,
  • Sanatçılara kendilerini geliştirmeleri ve yaratıcı ifadeleri için alan, destek ve fırsatların sağlanması,
  • Toplumun sanat okur yazarlığının artması ve her kesimi için erişilebilir olması,
  • Sanatın toplumsal uzlaşı, çoğulculuk ve gelişimin temel bir unsuru olarak değer kazanması misyonuyla çalışmalarını sürdürülmesi.

Yönetim Kurulu

Zehra ŞONYA

Eşbaşkan

1972 Yılında Kıbrıs’ın Limasol kentinde doğdu. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nden Bölüm ve Fakülte birincisi olarak mezun oldu. Yüksek Lisan programını Araştırma görevlisi olarak bitirerek 2001 de Adaya dönüş yaptı.

2001-2003 yılları arasında D.A.Ü Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümünde seçmeli heykel dersleri verdi. Bir süre DAÜ Eğitim Fakültesi’nde sanatla ilgili dersler de vermiştir. 2002 yılında DAÜ-Kıbrıs Araştırmaları Merkezine Görsel Sanatlarla ilgili arşiv oluşturma projesi sunarak bu konudaki çalışmaları başlatmıştır. Bu kapsamda, kitap, katalog, sergi oluşturma, web çalışmaları ve müze- sanat koleksiyonu oluşturma gibi projeleri hala sürdürmektedir. 2018’de Daü Sanat Koordinatörü olarak ek göreve getirilmiştir.

2003 yılında EMAA’ya katılmış yürütme kurulunda seneler içinde başkanlık, başka yardımcılığı, yazmanlık ve saymanlık gibi aktif görevlerde bulunmuştur. Derneğin AB fonlarıyla gerçekleşen "herkes için sanat" isimli projesinin sanat danışmanlarından birisidir. Ayrıca derneğin 2021-23 döneminde eş başkan olarak görev yapmaktadır.

2013-2018 yılları arasında Girne Belediyesi bünyesinde çocuklara yönelik çağdaş sanat kursları vermeye başlamış ve ilerleyen yıllarda kursları çeşitlendirerek sanat atölyesi sorumluluğunu üstlenmiştir. Girne Belediyesi Osman Türkay Anıt Projesi gerçekleştirdiği diğer projelerdendir. Ayrıca 2019 yılında LTB için gerçekleştirdiği demokrasi heykelinin de sahibidir.

Bireysel ve karma ulusal ve uluslar arası sergiler ve taş sempozyumlarına katılan sanatçının eserleri Doç. Dr. Zeynep Yasa Yaman’ın yazdığı İÇ HATLAR İÇ YAPIMLAR kitabında yer almaktadır. Ayrıca sanatçının kalem aldığı “İlk Kıbrıslı Türk Heykeltıraş ŞİNASİ TEKMAN” adlı kitabı bulunmaktadır.

Gökçe KEÇECİ

Eşbaşkan

1978 yılında Lefkoşa’da doğdu. Üniversite eğitimini Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde tamamlayan Gökçe Keçeci,Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini aynı bölümde araştırma görevlisi olarak yaptı. 2006 yılında Yrd.Doç.Dr. ünvanıyla Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin kurucu kadrosunda görev aldı.

2010’da İletişim Fakültesi’nde Doçent olarak Dekan Vekili ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Başkanlığı’nı yürüttü.

2018 yılında Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı, 2019 yılında ise tasarım alanında Prof. ünvanını alarak Rektör olarak atandı. Keçeci, halen aynı görevi sürdürmektedir.

Akademik yaşantısı içerisinde sanat ve tasarım faaliyetlerini sürdürürken, birçok sanat derneğiyle de paralel çalışmalar yaptı. IAPMA, İstanbul Ekslibris Derneği ve TC Görsel İletişimciler Derneği’nin üyelikleri yanı sıra, EMAA (Akdeniz Avrupa Sanat Derneği) ve KKSD (Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi olan Keçeci, 2019 yılından bu yana EMAA Başkanı ve Eş Başkanı olarak görev yapmaktadır. Kıbrıs’ın yanısıra, sekiz farklı ülkede birçok karma, yarışmalı ve jürili sergilerde çalışmaları sergilenen Keçeci; Lefkoşa, İzmir,Ankara, Adana ve Londra’da toplam beş kişisel açtı. Ağırlıklı olark, kumaş üzerine dijital resim, el yapımı kağıt çalışmaları, fotografik çalışmalar ve tuval üzerine karışık teknik çalışmaları yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası akademik/sanat/tasarım projelerinde de aktif görev alan Keçeci’nin araştırma konularıyla ilgili Web of Science ve SSCI kapsamında akademik makaleleri de yer almaktadır.

Derya ULUBATLI

Yazman

1991 yılında Mağusa’da doğan Derya Ulubatlı ortaokul ve liseyi Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nde okumuş, buradan viyolonsel ana dalı ve piyano yan dalı ile mezun olmuştur. Ulubatlı daha sonra İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanat Tarihi lisans programını tamamlamıştır. Ardından Milano Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve Eleştirisi üzerine yüksek lisans yapan Ulubatlı Kıbrıs’taki iki toplumlu sanat projeleri ve bu projelerin adadaki çözüm sürecine katkıları üzerine yazdığı teziyle 2017 yılında bu programdan mezun olmuştur. Yine aynı yıl bu tezle İtalya’da Pasquale Rotondi sanat kurtarıcıları ödülünü kazanmıştır.

2019 yılında yüksek lisans tezi kitaplaştırılmış ve Akdeniz Avrupa Sanat Derneği bünyesinde “Kıbrıs: Sanat ile Barışı Kurmak” başlığıyla basılmıştır. Bu dönemde Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde dersler vermiş, üniversite bünyesindeki Kıbrıs Araştırmaları Merkezi’nde Kıbrıslı sanatçılarla ilgili araştırmalarını sürdürmüştür. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Batı Sanatı ve Çağdaş Sanatlar kürsüsünde doktora programına devam etmekte, doktora tezini Kıbrıs Türk sanatında öteki, sınır, travma kavramları üzerine yazmaktadır. Ulubatlı 2017’den beri Akdeniz Avrupa Sanat Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yapmaktadır.

İmge TONYALI

Sayman

11 Mayıs 1981 Lefkoşa doğdu. Lise eğitimini Lefkoşa Türk Lisesi’nde tamamladıktan sonra Yakın Doğu Üniversitesi, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünden mezun oldu.
2004 -2018 yılları arasında Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile İletişim Fakültesi’nde etkinlik ve tanıtım koordinatarü olarak çalıştı.
2016 yılında Dr. Dilara sinema filmi Senarist ekibinde , yönetmen yardımcılğı görevinde ve filmin halkla ilişkiler ve tanıtım görevlerinde yer aldı.
2018 yılında Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’de tanıtım ve etkinlik koordinatörlüğü yaptığı dönemde sergi açılışıları organizasyonlarını yürüttü.
Akdeniz Avrupa Sanat Derneği ( EMAA ), Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği ( KKSD ) ve Kanser Araştırma Vakfı (KAV) Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev almaktadır.

Münevver ÖZAKALIN

Faal Üye

Münevver Özakalın 1982 yılında Lefkoşa’da doğdu. Lisans eğitimini Fizyoterapi ve Rehabilitasyon üzerine Başkent Üniversitesi’nde, yüksek lisans eğitimini de University of Brighton’da tamamladı. 2004 yılında beri kıbrıs ‘ın kuzeyinde klinik fizyoterapist ve 2009 yılından beri de çeşitli üniversitelerde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. EMAA ile yolları 2004 yılında lisans eğitiminin ardından adaya döndüğünde kesişmiş ve EMAA’da çeşitli görevlerde yer almıştır. EMAA sanatı seven, takip eden ve sorgulayan herkesin kendine mutlaka yer bulduğu bir sivil toplum örgütü olduğu inancı ile sanatı takip etmek ve katkı koyabilmek için yönetim kurulunda bulunmaktadır.

Ceyda ALÇICIOĞLU

Faal Üye

1991 yılında Lefkoşa’da doğan Ceyda Alçıcıoğlu Kozal, ilkokulu, ortaokulu ve liseyi memleketinde bitirdi. Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde Sanat Tarihi okumak için İstanbul'a gitti. Eğitimini tamamladıktan sonra, Oxford Brookes Üniversitesi'nde “Tarihi Koruma” alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Eğitimini tamamladıktan sonra 'Sivas Gökmedrese Restorasyon Projesi'nde sanat tarihçisi olarak çalıştı ve yapının sanatsal özelliklerini belirledi. Daha sonra A. Naim Arnas'ın özel sanat koleksiyonunda sanat tarihçisi olarak çalıştı. Detay Sanat Galerisi'nde çalışmak, İstanbul'da geçirdiği süre boyunca edindiği bir başka deneyimdi.
Kıbrıs'a döndükten sonra alanıyla ilgili işlerle çeşitli meşgul olmuş, 2017 senesinde Girne Amerikan Üniversitesi'nde tam zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 2020 yılından itibaren ise Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etmektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.

Merve Akgül

Faal Üye

26 Kasım 1991'de İstanbul'da doğdu. Lisans eğitimini 2014 yılında Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü'nde fakülte birinciliği ile tamamladı. Hemen ardından yine aynı üniversitede Medya ve İletişim Çalışmaları programında yüksek lisansını ve sonrasında doktorasını yaptı. Yüksek Lisansa başlamasıyla birlikte 2018 yılına kadar Yakın Doğu Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak görev yaptı. Araştırma Görevliliği süresince "Ulusal ve Uluslararası" akademik ve idari görevlerin yanı sıra bölüm dersleri verdi. Şu an Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde Öğretim Görevlisi ve Öğrenci Dekanı olarak çalışmaktadır. Yine üniversite bünyesinde akademik ve idari görevler üstlenmeye devam etmektedir.
Sanata ve sanatçıya değer veren biri olarak, çeşitli kurum ve dernekler için kurumsal kimlik çalışmaları, katalog ve sayfa tasarımları, afiş/davetiye tasarımları ve tanıtım videoları yapmıştır. Bir çok ulusal karma sergilerde de kendi tasarım ve işleriyle yer almıştır. Bunun yanı sıra Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği (KKSD) üyeliği ve Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) Yönetim Kurulu Asil Üyeliği bulunmaktadır.

Kemal Behçet CAYMAZ

Yedek Üye

Kemal Behcet Caymaz 1989 yılında Girne’de doğdu. İlkokul ve ortaokul eğitimini Girne Amerikan İlkokulu ve Girne Amerikan Koleji’nde tamamladı. 2007 yılında Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden, 2011 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl “Bir Varmış Bir Yokmuş” isimli ilk kişisel resim sergisini açtı. Ayrıca bu sergi EMAA kuratörlüğünde Birleşmiş Milletler binasında sergilendi. 2014 yılında KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Genç Sanatçılar Resim Yarışması ‘Yılın Sanatçısı Başarı Ödülü’nü aldı. Azerbaycan’da gerçekleşen Türksoy 17. Ressamlar Buluşması’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni temsil etti. Kıbrıs’ın ilk fantastik roman serisi olan SAFİR’in birinci kitabı “Müjdelenen Zaman”adlı romanı 2016 yılında Dante Yayınları tarafından yayınlandı. 2017 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’nda Nedret Sekban Atölyesi’ndeki yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2018 yılında yaptığı “Artık Yeter” serisi KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Kültür Dairesi Müdürlüğü Genç Sanatçılar Resim Yarışması’nda ödül aldı. 2019 yılında SAFİR Serisi’nin birinci kitabı “Müjdelenen Zaman” İngilizce’ye çevrildi ve Amazon üzerinden bütün Avrupa’da yayınlandı. 2020 yılında Safir Serisi’nin Birinci Kitabı “Müjdelenen Zaman”ın yeni baskısı ve İkinci Kitabı “Yegâne Aşk” Işık Kitabevi ve Kalkedon Yayınları tarafından yayınlandı. Akdeniz Avrupa Sanat Derneği’nin (EMAA) ve Kıbrıs Kağıt Sanatçıları Derneği’nin (ACPA) yönetim kuruluna katıldı. Ayrıca Fantazya ve Bilim Kurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) ve International Association of Hand Papermakers and Paper Artists (IAPMA) üyesidir. Birçok ulusal ve uluslararası sergi ve seminerlere katılmakta olan yazar, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya devam etmektedir.

Alp Karaca

Yedek Üye

Alp KARACA, ilk ve orta öğrenimini Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs’ta tamamlamıştır. 2008 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümünden mezun olmuştur. Aynı yıl Girne Amerikan Üniversitesi, proje geliştirme ofisinde tam zamanlı çalışmaya ve İç Mimarlık Anabilim dalında Yüksek Lisans eğitimine başlamıştır. 2011 yılında Yüksek Lisans eğitimine ara verip, Girne Amerikan Üniversitesi İngiltere Canterbury kampüsünde kampüs geliştirme projesi üzerinde çalışmak üzere görevlendirilmiştir. 2012 yılında Yüksek Lisansını tamamlayıp, Mimarlık Anabilim Dalında Doktora eğitimine başlamıştır. Ayrıca Girne Amerikan Üniversitesi iç mimarlık bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev almıştır. 2017 yılında doktora eğitimini tamamlayan Karaca, 2018 yılında Kıbrıs Amerikan Üniversitesi mimarlık bölüm başkan vekili olarak atanmıştır. 2018-2019 yılları arasında bu görevde bulunan Karaca, 2019 yılında Dr. Öğretim Üyesi kadrosuna atanmıştır. Aynı yıl Eğitim Fakültesi Dekan Vekilliği ve Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Genel Sekreterliği görevlerine getirilmiştir. Karaca halen Güzel Sanatlar Fakültesinde doçent olarak öğretim üyesi görevine devam etmektedir. Araştırma alanları mimarlık eğitimi, eğitim mekanları, yenilikçi eğitim, sosyal medya ve görsel iletişimdir.