Herkes İçin Sanat

Yayınları Serisi

Yayınlarımız Hakkında

EMAA, Herkes için Sanat projesi kapsamında sanatı daha geniş kitlelere ulaştırabilmek ve kalıcı kaynaklar oluşturmak için çocuklara, gençlere ve yetişkinlere yönelik toplam altı sanat kitabı geliştirmiştir. Kitapların genel hedefi sanatı ve çeşitli sanat form ve alanlarını daha anlaşılır bir dilde farklı kesimlere hitap edebilecek şekilde sunmak ve sanatın sıklıkla ulaşamadığı kesimlere bu kitaplar aracılığıyla ulaşarak nitelikli, güncel ve erişilir bilgiler sağlamaktır.

3-6 ve 7-12 yaş gruplarına yönelik hazırlanan iki kitabın içeriği yazar Hanife Tayyareci ve illüstratör Yağmur Bayhanlı’nın işbirliği sonucunda oluşturulmuş olup, uzman pedagog Ahmet Güneyli ile sanat danışmanı Esra Plümer Bardak’ın yönlendirmeleriyle belirtilen yaş grubunda bireylerin bilişsel kapasitelerine uygun olarak sanatı sevdirmeye ve anlatmaya yönelik, eğlenceli ve interaktif birer kaynak olarak geliştirilmiştir.

13-17 yaş grubuna yönelik gençler için hazırlanan kitabın içeriği yazar Eser Keçeci tarafından oluşturulmuş olup, uzman pedagog Ahmet Güneyli ile seri editörü Esra Plümer Bardak’ın yönlendirmeleriyle sanatı ve sanat tarihini sevdirmeye ve anlatmaya yönelik, eğlenceli ve yer yer interaktif bir kaynak olarak sunulmuştur.

Yetişkinlere yönelik üç tematik sanat tarihi kitabı okuyuculara özellikle Kıbrıslı sanatçıları ve eserlerini daha geniş açıdan ve sanat dünyasının bir parçası olarak erişilebilir bir dilde inceleyen, sanat ve kültürün gelişimine katkıda bulunan örnekler içeren kalıcı kaynaklar sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

Üç farklı temanın tartışıldığı kitaplar 1950 yıllarında Kıbrıs kimliğinin şekillenmesinde sanatın yeri, 21. Yüzyıl Kıbrıs sanatında ‘Öteki’ kavramı ve son olarak da kolektif sanat toplulukları ve sosyal katılımcı sanat ışığında Kıbrıs Türk sanatçıları ele almaktadır.

Kitaplar Elena Parpa, Derya Ulubatlı, Tegiye Birey ve Evanthia Tselika tarafından yazılmış olup, seri editörü Esra Plümer Bardak’ın katkılarıyla geliştirilmiştir. Yetişkinlere yönelik kitaplar Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yayınlanmıştır.

Yayınlarımız

https://www.youtube.com/watch?v=4P2HVJuvFyo
Görüntülü Anlatım İle

Gri ve Beyaz

Lansman Gecemizden