Herkes İçin Sanat

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve derneğimiz tarafından yürütülen projemiz hakkında detaylar, aktiviteler ve haberler.

Projemiz Hakkında

Herkes İçin Sanat Projesi, Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VI Hibe Programı kapsamında finanse edilmekte ve Akdeniz Sanat Derneği tarafından yürütülmektedir.

Projemiz sanat aracılığı ile demokratik değerler, çoğulcu görüşler, çeşitlilik ve kültürlerarası toleransı ve bu konulardaki farkındalığı arttırmayı hedeflemektedir.

Projedeki Faaliyetlerimiz

Eğitmenleri Eğitimi Programı

Sanat eğitiminde yeni pratikleri öğrenmek ve yetişmiş sanat eğitmeni kapasitesini arttırmak amacı ile üç konuda Eğitmenleri Eğitimi etkinliği düzenlenmiş ve toplamla 80 kişiye konularında uzman değerli eğitmenlerimiz tarafından 3’er günlük eğitimler verilmiştir.

Kamusal Alanda Sanat Söyleşileri

Yurt dışından ve yurt içinden sanatçı, sanat tarihçisi, küratör, sosyolog ve mimar gibi konusunda uzman kişilerin kamusal alanda sanatı dinleyicilere anlatıp beraber tartıştığı 5 söyleşi yapılmıştır.

Sanat Kitapları

Çok yakında basımı ve geniş dağıtımı gerçekleşecek Sanat Kitapları serimiz 3-6, 7-12 yaş grubu çocuklar, gençler ve yetişkinler için ayrı ayrı dizayn edilmiş ve her kesimden ve her yaştan sanat severe sanatı yakınlaştırmak amacı ile titizlikle oluşturulmuştur. Kitaplarda sanat nedir, günlük hayatta nasıl karşılaşırız gibi temel sorulara yerel ve uluslararası örnekler üzerinden cevap verecek ve disiplinler arası konularda incelemelerde bulunulmuştur.

Kamusal Alanda Sanat Çalıştayı

Geçtiğimiz Mart 2020 ayında duyurusunu yaptığımız fakat COVID-19 sebebi ile iptal etmek durumunda kaldığımız Kamusal Alanda Sanat Çalıştayı, yakın zamanda yeniden duyurulacak. Kamusal alanda sanat konusunda uluslararası deneyime sahip uzmanların online olarak yerli sanatçılar ve sanat meraklılarının katılımı ile gerçekleşecek ve bu eğitimlerde Kamusal Alanda Sanat projeleri ve Kamusal Alanda sanatın nasıl uygulanabileceği üzerine çalışılacaktır.

Kamusal Alanda Sanat Festivali

Çalıştay sonrasında farklı disiplinlerin dahil edileceği Kamusal Alanda Sanat Festivali için katılımcılar bir küratör ile çalışıp çeşitli performanslar, enstalasyonlar vs yaratılacaktır. Kamusal Alanda Sanat Festivali iki farklı bölgede toplamda 2 kez düzenlenecek çeşitli sanatsal performans ve enstalasyonlardan oluşacak ve yerel halkın katılımını teşvik edip sanata erişimlerini artıracak gösterilerdir.

Residans Programı

Çok yakın bir geçmişte Lefkoşa Türk Belediyesi ile işbirliği protokolü yapılarak ilk adımı atılan Rezidans Programı, tüm Kıbrıs adasını kapsayacak şekilde Kıbrıs’ta yaşayan toplamda 6 heykel sanatçısı için bir çağrı yaparak, Lefkoşa’daki Dr. Fazıl Küçük Parkı’na 1 aylık bir çalışmanın ardından birer heykel yaparak Lefkoşa’nın ilk kamusal sanat parkı oluşturulacaktır. Bu program ile ilgili bilgiyi web-sayfamızdan duyurular kısmına girerek edinebilirsiniz.

Kırsal Bölgelerde Sanat Kursları

Eğitmenlerin Eğitimi programı çerçevesinde uzman eğitmenler tarafından eğitilen sanat eğitmenleri 4 farklı kırsal bölgede çocuklar, gençler ve ebeveynler ile sanat kursları gerçekleştirecektir. Bu kursalar sayesinde sanata erişimi sınırlı olan kesimleri sanata yakınlaştırmak hedeflenmektedir. Bu bölgelere Sanat Minibüsü ile ulaşılacaktır.

Özel İhtiyaçlı Bireyler ile Sanat Kursları

Eğitmenlerin Eğitimi programı çerçevesinde uzman eğitmenler tarafından eğitilen sanat eğitmenleri ÖZEV gibi kurumlarla iş birliği içerisinde özel ihtiyaçlı bireylere göre titizlikle hazırlanmış sanat kursları verilecektir.

Gri Ve Beyaz

Peyzajda Cinsiyet

Benim Güneşim

Ben’in Ötesinde Düşünmek

Zi’nin Görsel Sanatla Yolculuğu

Öteki Olmak ve Ötekini Anlamak

Projemizden Yayınlar

Sanat Kitapları Çocuklar, Gençler ve Yetişkinlere yönelik toplam 6 kitaplık bir seri olacak şekilde planlanmıştır. Kitaplarda sanat nedir, günlük hayatta nasıl karşılaşırız gibi temel sorulara yerel ve uluslararası örnekler üzerinden cevap verecek ve disiplinler arası konularda incelemelerde bulunacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=4P2HVJuvFyo
Görüntülü Anlatım İle

Gri ve Beyaz

Çocuklar için Sanat