Kitapların genel hedefi, sanatı ve çeşitli sanat form ve alanlarını daha anlaşılır bir dilde farklı kesimlere hitap edebilecek şekilde sunmak ve sanatın sıklıkla ulaşamadığı kesimlere bu kitaplar aracılığıyla ulaştırmaktır.

3-6 yaş grubu için Gri ve Beyaz ile Sanata Kuş Bakışı, 7-12 yaş grubu için Benim Güneşim adlı kitaplarının içeriği yazar Hanife Tayyareci ve ilüstratör Yağmur Bayhanlı’nın iş birliği sonucunda oluşturulmuştur.  13-17 yaş grubuna yönelik gençler için hazırlanan Zi’nin Görsel Sanatla Yolculuğu adlı kitabının içeriği yazar Eser Keçeci tarafından sanatı, sanat tarihini sevdirmeye ve anlatmaya yönelik, eğlenceli ve interaktif bir kaynak olarak oluşturulmuştur. Uzman pedagog Ahmet Güneyli ile sanat danışmanı Esra Plümer Bardak’ın süpervizyonu ve yönlendirmeleriyle, belirtilen yaş grubunda çocukların algı kapasitelerine uygun olarak sanatı sevdirmeye, okuma alışkanlığı geliştirmeye, yerli sanatçılarımızı tanıtmaya yönelik, eğlenceli ve interaktif eserler ortaya çıkmıştır..

Proje kapsamında yetişkinlere yönelik de üç tematik sanat tarihi kitabı yayınlanmıştır. Bu kitaplar özellikle yetişkinlerin Kıbrıslı sanatçıları ve eserlerini daha geniş açıdan tanıması ve sanat dünyasının bir parçası olarak okuyucular için erişilebilir bir dilde inceleyen kalıcı kaynaklar sağlaması için hazırlanmıştır. Yetişkin kitapları Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmıştır.

Üç farklı temanın tartışıldığı kitaplar 1950 yıllarında Kıbrıs kimliğinin şekillenmesinde sanatın yeri, 21. yy Kıbrıs sanatında “öteki” kavramı ve son olarak da Kıbrıs’taki kolektif sanat topluluklarını ve sosyal katılımcı sanatı  ele almaktadır. Kitaplar, Sanat Tarihi uzmanları Elena Parpa, Derya Ulubatlı, Tegiye Birey ve Evanthia Tselika tarafından yazılmış olup, seri editörü Esra Plümer Bardak’ın yönlendirmeleriyle geliştirilmiştir.

Avrupa Birliği finansmanlı Herkes İçin Sanat Projesi kapsamında yayınlanan kitaplar ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Kitapların nereden temin edilebileceği bilgisi Akdeniz Avrupa Sanat Derneği – EMAA’nın sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

Tanıtımdan Kareler