Sanatçılara ve Yaratıcı Bireylere Açık Çağrı

Kamusal Sanat Atölye Çalıştayı

EMAA, AB Finansmanlı Herkes için Sanat Projesi çerçevesinde Kamusal Alanda Sanat Çalıştaylarından ilkini düzenliyor. 22-28 Mart 2021 tarihleri arasında atölye projeleri konusunda deneyimli sanatçı Neriman Polat ve Mehmet Adil eşliğinde ZOOM üzerinden kavramsal konuşmalar ile başlaycak atölye çalışmaları, devamında uygulamalı çalışmalar ile Lefkoşa’da EMAA Merkezinde gerçekleştirilecek.

Günümüzde her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz çoklu bakış açıları, demokratik değerler, çeşitlilik, analitik düşünme ve kültürlerarası hoşgörü kavramlarını merkezinde barındıran kamusal alanda sanat projeleri oluşturmaya sizleri davet ediyoruz.

Kamusal Alanda Sanat, çeşitli alanlarda bireysel yaratıcılığı tekil çalışmanın yanında kolektif uygulamalarla zenginleşen çoğulcu ortamlar sunar. Bir hafta sürecek bu çalıştay, sanat, aktivizm,  sosyoloji, psikoloji, mimarlık gibi farklı disiplinlerden gelen ilgili kişileri yaratıcılıkta farklı yönelimlere yer açarak hem bireysel çalışma yapmayı hem de kolektif çalışmaya katılmayı teşvik etmeyi hedefler.

Kamusal alanda sanatta, kamusal alanlar ve burada yaşayan halk merkeze alınarak oluşturulur ve sanatın arenası kamusal bir alanda yer bulur.  Bu bağlamda kamusal alanda sanat ancak seyirci onunla etkileşime girdiğinde bir anlam bulur. Toplum merkezli sanat projeleri, fikirlerin sanat yoluyla toplu olarak ifade edilmesini sağlamak için halkı yaratıcı sanat sürecine dahil etmeyi amaçlamaktadır.

Eğer siz de bu kolektif yaratım sürecine dahil olmak ve Kıbrıs’ın Kuzeyinde   Kamusal Alanda Sanat sahasında özel olan bu projede yer almak istiyorsanız 17 Mart 2021, Çarşamba gününe kadar bize ulaşabilirsiniz.

E-mail: emaa.art.for.all@gmail.com
Telefon: 0533 866 29 59

Atölye Eğitmeni: Neriman Polat
Küratör: Mehmet Adil
Atölye Sorumlusu : Zehra Şonya

Program

22- 24 Mart:  ZOOM : 20:00 – 22/23:00
22 Mart : Tanışma, projenin amaçları, Kamusal Sanata giriş
23 Mart: Kamusal Sanat örnekleri üstünden tartışma ve Herkes İçin Sanat projesi kavramlarının tartışılması (çoğulcu görüşler, demokratik değerler, çeşitlilik ve kültürler arası tolerans)
24 Mart: Proje kavramları ile birlikte katılımcıların oluşturduğu projelerin tartışılması

25 – 28 Mart : EMAA Atölye :  17:00 – 21.00
Atölye ortamında projelerin tartışılması ve uygulamaya geçilmesi.
(Atölye Eğitmeni ve Küratör Zoom üstünden katılacaktır)

Not: Çalıştaya katılım 15 kişiyle sınırlı olacak (e-mail veya telefon ile ön kayıt yapılması gerekir) ve toplam 7 yarım gün sürecek çalıştaya minimum 5 yarım gün katılım şartı aranmaktadır.

Neriman Polat Hakkında

Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde tamamlayan Neriman Polat 1996 yılından beri yurtiçi ve yurtdışı çağdaş sanat sergilerine katılmaktadır. 1995 yılından bu yana fotoğraf, video ve enstalasyonlardan oluşan çalışmaları son dönemde Şehir, şehirdeki değişimler ve bu değişimlerin kişilere yansımaları, göç sonucu oluşan melez estetik, gelenek ve modern arasında kalmışlık, ataerkil sistem ve bunun mimarideki, sokaktaki yansımaları konularına odaklanmıştır. Daha önceki çalışmalarında globalizm etkisi, tüketim toplumu, stereotipler, kimlik yitimi, benzerlik ve ölüm imgesinin biçimlerini irdeleyen Neriman Polat, Türkiye’de yaşayan bir sanatçı olarak batılılaşma problemi, demokrasi, kutuplu düşünce, ayrımcılık gibi konuları da işledi.

Neriman Polat ile ilgili daha fazla bilgiye kişisel web sitesinden ulaşabilirsiniz: http://www.nerimanpolat.com/index.htm

Mehmet Adil Hakkında

Mehmet Adil hayatının dönüşüm sürecinde sanatla doğrudan ilgilenmeye ilk kez 1980’lerin ortasında Batı Avustralya’da başladı, 10 yıl öncesinde Kıbrıs’tan göç etmiş ve mühendislik alanında çalışmıştı. 1980’lerin ortalarından itibaren Dr. Adil, yoğun bir şekilde sanatsal ve akademik araştırma ve öğretim faaliyetleriyle uğraşmaktadır. 2012 yılında Kıbrıs’a geri döndü ve şu anda Doçent olduğu Girne Amerikan Üniversitesinde; Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.

Herkes için Sanat Projesi

Herkes için Sanat projesi toplumun genelindeki sanat algısının ne olduğu, bireysel ve de toplumsal seviyede sanatın neden gerekli olduğu, ayrıca sanatın neden hayatlarımızın bir parçası olması gerektiğine ilişkin sorulardan yola çıkarak başlatılan bir projedir. Proje, sanat aracılığı ile demokratik değerleri, çoğulcu görüşleri, çeşitliliği ve kültürlerarası toleransı ve bu konulardaki farkındalığı arttırmayı amaçlar. Böylece Kıbrıs Türk toplumunda hayat kalitesini arttırarak, sanatı bir ifade biçimi haline getirmeyi hedeflemektedir.

Projemiz hakkında detaylı bilgiye proje sayfasından ulaşabilirsiniz: https://emaa-cyp.org/herkes-icin-sanat/