Avrupa Biriliği’nin Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VI Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) tarafından uygulanan Herkes İçin Sanat Projesi, bölgesel işbirliklerinin oluşturulması için bir dizi ziyaretler düzenlemeyi hedeflemektedir. Başkent Sanat Merkezi’nin bulunduğu Lefkoşa’dan dışarı çıkarak farklı bölgelerde işbirlikleri oluşturmayı hedefleyen dernek, sanata ve bölgesinde yenilikçi girişimlere değer veren Belediyelere ziyarette bulunuyor.

Ziyaretler kapsamında “Herkes için Sanat Projesi” tanıtılarak, proje hedeflerinden birinin toplumun çeşitli kesimlerine ulaşmak ve sanatı  sahaya indirerek günlük hayatlarının bir parçası haline getirmek olduğunu dile getirildi. Ziyaretlerde, belediyeler ile iş birliği içerisinde sanat aracılığı ile demokratik değerler, çoğulcu görüşler, çeşitlilik ve kültürlerarası toleransı ve bu konulardaki farkındalığı arttırmaya ve sanatı bir ifade biçimi haline getirmeye yönelik bölgede yaşayanlar ile birlikte çeşitli aktiviteler organize edilmesi görüşülmüştür.

EMAA, 18 seneyi aşkın süredir Kıbrıs’ın kuzeyinde kesintisiz ve aktif olarak faaliyette olan tek Çağdaş Sanat Derneği olarak bugüne kadar sayısız proje gerçekleştirerek gerek sanata gerekse sanatçılara destek olmuştur. EMAA, yerel ve uluslararası birçok farklı kurumla iş birliği içerisinde çok değerli etkinliklere imza atarak, toplumun her kesimine ulaşmayı ve sanatı insanların günlük hayatlarının bir parçası haline getirmeyi hedeflemekte ve sanatın ve özgür sanat ortamlarının toplumun her alanına nüfuz etmesi vizyonuyla yoluna devam etmektedir.

Değirmenlik Belediyesi

Mehmetçik Belediyesi