EMAA “Herkes İçin Sanat” Projesi

Kamusal Sanat Kalıcı Heykel Rezidans Programı

EMAA Herkes İçin Sanat projesi, sanatçıları, proje tarafından belirlenen özel bir alan için tasarlayacakları yaratıcı ve özgün bir heykel tasarımıyla Kamusal Sanat Kalıcı Heykel Rezidansı Programına başvurmaları için davet ediyor. Lefkoşa’da Taşkınköy‘de bulunan Dr. Fazıl Küçük halk parkına toplam altı (6) heykel teklifi kabul edilecek, telif hakkı ödenerek kalıcı olarak yerleştirilecektir. Seçilen sanatçılar, bir aylık rezidans programı süresi boyunca belirlenen alanda çalışacak ve üretim desteği alacaktır.

  • Son Başvuru Tarihi: 12.04.2021
  • İletişim: emaa.art.for.all@gmail.com

Başvuru Formu

Başvuru yapmak için formumuzu indirip doldurarak, emaa.art.for.all@gmail.com adresine ekler ile birlikle ulaştırabilirsiniz.

Başvuru Formunu İndir

Gerekli Ekler

1. Amaçlar ve Genel Açıklamalar
2. Çalışma Koşulları
3. Başvuru ve Değerlendirme Kriterleri

Ekleri İndir

Sıkça Sorulan Sorular

Benzer iş örnekleri nasıl olmalıdır?

Dış mekan heykelleri olması zorunlu değildir. Fakat üç boyutlu örnekler olmalıdır.

Sanat okulundan mezuniyet şart mıdır?

Sanat okulundan mezun olmak doğal olarak avantaj sağlayacaktır. Fakat sanatla ilgili mimarlık, iç mimarlık, endüstriyel tasarım, sanat eğitimi vb okullardan mezun olmak da yeterlidir.

Kolektif başvurularda her bir bireyin ilgili olması gerekir mi?

Gerekmez fakat en azından bir kişinin ilişkili alanlardan olması gereklidir.

Eğitimi süren kişiler başvurabilir mi?

Sanat fakültelerinde okuyan öğrenciler öğrenci belgelerini yollamak şartı ile katılabilirler.

Tasarımları 3 boyutlu olan ve elden teslim etmek isteyenler ne yapacaktır?

12 Şubat mesai saati içine kadar randevu sistemi ile maketlerini ve başvurularını elden teslim edebilirler. Randevu için 0533 866 29 59 telefonuna ulaşmaları yeterlidir.

Çalışmaların konusu ne olacaktır?

“Herkes İçin Sanat” projesinin amacı sanat aracılığı ile çoğulcu görüşler, demokratik değerler, çeşitlilik ve kültürlerarası tolerans konularında farkındalığı arttırmak olarak belirlenmiştir. Bu nedenle çalışmanın bu değerlerden en az birini içermesi beklenmektedir.

Juri nasıl değerlendirme yapacaktır?

Juri 4 temel kriter üzerinden aşağıdaki gibi değerlendirme yapacaktır:

  1. Herkes için sanat projesinin temel değerleri olan “çoğulcu görüşler, demokratik değerler, çeşitlilik ve kültürler arası tolerans” konularından herhangi birini içermesi,  algılanabilir veya hissedilebilir olması.
  2. Yaratıcı ve özgün olması
  3. Yerleşik /Geleneksel heykel veya anıt mantığından uzak çevreyle ve insanlarla iletişim kurabilme potansiyeline sahip olması. (fiziksel , duygusal veya düşünsel)
  4. Kalıcı ve uygulanabilir olması, bununla birlikte alternatif veya geri dönüşüm malzemelerinin kullanılması veya kullanılacak malzemenin Kıbrıs’ın kuzeyinde bulunabilir olması özelikleri aranacaktır.

Juri yukarıdaki değerlendirme kriterlerine göre seçim yapacaktır. Her kriter %25 değerine sahiptir.  İlk turda tartışmalı elemede bulunacaktır, son turda jüri kapalı olarak puanlama sistemi ile sonuca varacaktır.

Telif Hakkı Ücreti olacak mı?

Evet olacaktır. Eser başı 1500 Euro  olarak belirlenmiştir.

Park Planı ve Fotoğrafları