• Düzenleyen: EMAA
  • Serginin İsmi:  ART AWARE  
  • Tarihi: 18 Ocak – 2 Şubat 2006 
  • Yer: Atatürk Kültür Merkezi ve  HP Galeri,  Lefkoşa

Kuzeyden EMAA (Akdeniz Avrupa Sanat Derneği)  güneyden de NİCOLAS PANAYI’nin katkılarıyla düzenlenen sergi, Kültür Dairesi Müdürlüğü’nün sponsorluğunda, Atatürk Kültür Merkezi ve Haydarpaşa Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.   

Sergi, ortak bir etkinlik olarak aynı başlık altında Nisan 2004-Mayıs 2005 tarihleri arasında, her ayın ilk Cumartesi Arabahmet Kültür Evi’nde, bir Türk ve bir Rum sanatçının kendi eserlerini göstererek sanatsal süreçlerini anlattıkları söyleşi dizisi sonucu oluşturulmuştur. Uzun soluklu bu proje, kültürleri bir araya getirip kaynaştıran, aynı zamanda aynası olan sanatın aracılığıyla, birbirini tanıma istenci ve günümüz gerçekliği içerisinde, sanat nesnesinin üzerinde konuşulup tartışılarak gerçek varlık alanına kavuşması olgusu üzerine temellenmiştir. Proje sırasında 23 sanatçı söyleşide bulunmuş, farklı örnekler ve deneyimler üzerinden sanatsal tartışmalar yapılmıştır. Bu durum, sanatsal zenginleşmeler yaratırken, bireysel deneyimleri birleştirmeyi, ayrıştırmayı veya yeni düşüncelere  dalmayı da mümkün kılmıştır. ‘Art Aware’ çerçevesinde gelişen sanatsal diyaloglardan sonra, sanatçıların bireysel olarak yeni ortaklıklara girmeleri, sergiler açmaları ve dostluklarını pekiştirmeleri, programın amaçlarına ulaştığının bir göstergesidir. 

İki mekanda birden gerçekleşen sergide; Adi Atassi, Anna Kakoullı, Aşık Mene, Demitris Nelikleous, Doros Erakleous, Emin Çizenel, Feridun Işıman, Glyn Hughes, Günay Güzelgün, İnci Kansu, Katerina Attalidou, Kyriakos Kallis, Louiza Kaimakki, Mustafa Hastürk, Nicolas Panayi, Nilgün Güney, Özden Selenge, Panayiotis Michael, Pembe Gaziler, Ruzen Atakan, Sypros Demetriades, Stefanos Karambambas, ve Zehra Şonya yer aldılar.

Etkinlikten Fotoğraflar