Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) Kıbrıs sanatını hareketlendiren, katkı koyan, aynı zamanda Türk ve Rum sanatçıları bir araya getiren projeler organize etmektedir. EMAA, yalnızca ortak sergiler açmakla yetinmeyip, sanatçıların birbirini tanıyıp anlamasına yönelik uzun soluklu projeler de üretmiştir. 

Nicolas Panayi’nin EMAA Yürütme Kurulu ile yaptığı bir toplantıda tohumları atılan Art Aware projesi, EMAA’nın ev sahipliği yaptığı  en uzun soluklu projelerinden biridir. Proje, aynı adada hatta aynı şehirde yaşayan ama 30 yıl boyunca hiçbir iletişimi olmayan sanatçıların, birbirinin sanatına bakma, tanıma ve anlama istenciyle oluşmuş, kültürlerin aynası olan sanatın aracılığıyla, günümüz gerçekliği içinde, sanat nesnesi üzerinde konuşup tartışarak, sanatın gerçek varlık alanına kavuşması olgusu üzerine temellendirilmiştir.

1 yıl boyunca devam eden Art Aware 2004 Nisan ayında başlayıp 2005 Mayıs ayında son buldu ve 23 sanatçıyı ağırladı. her ayın ilk Cumartesi akşamı bir kuzeyden bir de güneyden gelen iki sanatçının kendi sanatlarını anlattıkları ve soruları cevapladıkları, sohbet/tartışma biçiminde gerçekleştirilen etkinlikler Arabahmet Kültür Evi’nde yapıldı. sanatçıların yanısıra sanatseverlerin de katıldığı bu gecelerde yapılan sanatsal anlatımlar, tartışmalar katılımcılara yeni düşünce boyutları kazandırırken, yeni dostluklarla yeni ortaklıklar ve sanatsal paylaşımlar da kazandırmıştır. 

Söyleşi geceleri bantlara kaydedilmiş, Nilgün güney tarafından dinlenerek yazıya aktarılmış ve  EMAA gazetesi ile sonrasında EMAA Sanat Dergisi’nde yayınlanmıştır. Program iki farklı mekanda açılan sergi ile sonlanmıştır. 

Katılan Sanatçılar:

Adi Atassi, Anna Kakoulli, Aşık Mene, Demitris Nelikleus, Doros Erakleous, Emin Çizenel, Feridun Işıman, Glyn Hughes, Günay Güzelgün, İnci Kansu, Katerina Attalidou, Kyriakos Kallis, Louiza Kaimakki, Mustafa Hastürk, Nicolas Panayi, Nilgün Güney, Özden Selenge, Panayiotis Michael, Pembe Gaziler, Ruzen Atakan, Sypros Demetriades, Stefanos Karambambas, Zehra Şonya. 

Etkinlikten Fotoğraflar