• Düzenleyen: EMAA
  • Yer: EMAA Başkent Sanat Merkezi
  • Tarih: 15-30 Nisan 2015

15 Nisan Dünya Sanat Günü dolayısı ile EMAA sanatın önemine ve toplumun her kesimine nüfus etmeye olan ihtiyaca bir kez daha vurgulayarak Ayhan Menteş’i onurlandırıp sergisine ev sahipliği yapmıştır.

İlk kuşak ressamları içinde yer alan Ayhan Menteş 1935 Düzkaya köyünde dünyaya geldi. 1950-54 yılları arasında Ankara Atatürk Lisesi’nde eğitim gördü. 1956-58 yıllarında Kıbrıs Öğretmen Koleji’nde eğitimini sürdürdü. 1958-61 yılları arasında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü, Resim – İş bölümünde eğitim gördü. 1969-70 yıllarında İngiliz devlet Bursu ile Londra Üniversitesi Seramik ve Kuyumculuk eğitimi çalışmaları yaptı. Aynı yıllarda Londra, Paris, Brüksel, Münih, Kölün ve Viyana şehirlerinde müze ve sanat galerilerinde inceleme yaptı. Sayısız sergi açmasının yanında heykel, seramik, deneysel baskı çalışmaları da gerçekleştirdi. Okullarda resim ve sanat tarihi öğretmeni olarak görev yapan Menteş son dönemlerde eserlerini dijital ortama aktarmaya devam etmektedir.

EMAA kurulduğu 2002 yılından bu yana aktif olarak yaşamını sürdürmüş ve toplumun sanatla ilgili bağını güçlendirmekle birlikte, sanatçıların yurt içinde ve dışında varlık sürmesi için de sayısız projeleri üretmiştir. Lefkoşa Türk Belediyesi ile yapılan yeni protokol anlaşması ile de daha geniş kitlelere ulaşılacağı umut edilmektedir. EMAA toplumun her sene sanat olan ilgisinin arttığını, özellikle ailelerin çocuklarını sanat kurslarına ve benzeri aktivitelere yazdırarak okullardaki yetersiz sanat eğitimini de bu şekilde giderme yollarına başvurduğunun gözlemlendiğini bildirmektedir. Son dönemde belediyelerin sanata olan ilgisinin artması, yürütülen etkinlikler yanında sanat kurslarının da verilmeye başlanmasını yine olumlu bir katkı olarak görmektedir. Diğer yandan Devletin senelerdir sanatın sorunlarına dair dile getirilen problemlere kulak tıkadığını, hiçbir çözüm üretmediğini, bu konudaki vizyonsuzluğunun, ilgisizliğinin ve beceriksizliğin sürdüğünü ve sorumluluklarından kaçtığını bir kez daha altını çizmek istemektedir.

Sergiden Fotoğraflar