• Düzenleyen: EMAA
  • Sanatçı: Özden Selenge
  • Yer: EMAA Başkent Sanat Merkezi
  • Tarih: 7-12 Haziran 2010

Kitap Tanıtım ve Resim Sergisi

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Sayın Kemal Dürüst tarafından açılacak etkinlik; Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) ve Işık Kitabevi ortaklığı ile gerçekleşiyor.

Özden Selenge’nin, “Korkma Ay Doğacak” adlı romanı Işık Kitabevi yayınları ile hayat bulurken, Selenge’nin diğer romanlarında da baş kahramanı olan Kıbrıs insanı; barışa olan özlemi ve hikayeleri ile temel alınmıştır. Selenge’ye göre “Toplumların, insanların, barış ve dostluk içinde yaşayabileceğinin göstergesi, ipuçları, doğada var. Roman boyunca, masalsı bir tarzla bu vurgulanır. Güneş gidince ayın doğuşu gibi, karıncaların dostluğu gibi ve kayaların çatlağında dirençle, inatla açan, varolan küçücük çiçekler gibi.”
Işık Kitabevi Yayınları’nın 60. kitabı olarak yazın hayatımıza kazandırılan “Korkma Ay Doğacak” isimli roman, Özden Selenge’nin de dokuzuncu eseridir.

12 Haziran tarihine kadar açık kalacak olan sergide figüratif eserler yer almaktadır. Eserlerde figürden hareket edilmiş, yer yer soyutlamalara gidilmiştir. Heyecanlı fırça vuruşları ve sıcak renk kullanımı sanatçının çalışmalarında yer bulmuştur. Doğa gözlemlerini kalıcılaştırmaya çalışan sanatçı, renkleri kendi iç dünyasından geçirerek yeniden yorumlamayı ve estetik evrenine yeni izler düşmeyi deniyor.

Etkinlikten Fotoğraflar