• Düzenleyen: EMAA
  • Yazar: Heidi Trautmann
  • Yer: YDÜ Atatürk Kültür Merkezi, Lefkoşa
  • Tarih: 15 Ocak 2010

Sergiye katkı koyanlar:
Ali Atakan (2007’de vefat etti), Ruzen Atakan, Gönen Atakol, Ayhatun Ateşin, Baki Boğaç,
Marilyn Bosworth, Muriel Clutten, Cevdet Çağdaş, Sevcan Çerkez, Sheila Davis, Ilsa Easson, Emel Erkan, Mustafa Erkan, Sinem Ertaner, Ümit Ali Esinler, Özgül Ezgin, Nilgün Güney, Günay Güzelgün, Mustafa Hastürk, Christina Hessenberg, Anne Hughes, Feridun Işıman, Kadir Kaba, İnci Kansu, Giray Karahasan, Eser Keçeci, Osman Keten, , Veli Kaymaklılı, Deirdre Kirk, Aşık Mene, Ayhan Menteş, Vedia Okutan, Lisani Otağ, İlkay Önsöy, Şenol Özdevrim, Güner Pir, Rüya Reşat, Emel Samioğlu, Özden Selenge, Zehra Şonya, Ersin Taşer, İsmet Tatar, Mehmet Uluhan, Hikmet Uluçam, Svetlana Ziusina.

Kitap Tanıtımı ve Sergi

Aynı zamanda Cyprus Today gazetesinin sanat yazarı da olan Trautmann’ın faklı disiplinlerdeki sanatçı ve yaratıcı kişilerle ve kurumlarla yaptığı röportajları içeren kitabı Türkçe ve İngilizce olarak EMAA tarafından yayına hazırlandı. Sanat alanında yazılı kaynak azlığı düşünüldüğünde kitap bu konuda önem kazanmakta ve sanatçılar hakkında bilgi vermektedir. Bu bilgiler kendisi de sanatçı olan yazarın öznel bakışını içermektedir.

“Heidi Trautmann’ın çalışması, her okuyucuyu sanatçıların ve yaratıcı insanların dünyasına taşıyarak, bu dünyaların keşfedilmesi ve algılanmasını mümkün kılıyor. Bunu yaparken de Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan ve üreten insanların panoramasını romantik ve akıcı bir dille bizlere sunuyor. Özellikle plastik sanatlar alanında bulunan yazılı ve görsel ürünlerin oldukça az olduğu ülkemizde, bu panoramanın çok renkliliği ve çeşitliliği hepimizi şaşırtacak düzeydedir. Kıbrıs’ta yaşamayı seçen farklı ırklardan ve kültürlerden yaratıcı insanların kitapta yer alması ise ayrı bir zenginlik ve gerçeklik boyutunu oluşturuyor. Çok renkliliğin/kültürlülüğün barış adası olarak tarihe kazımak istediğimiz Kıbrıs adası için umut vaat etmesi en büyük dileğimizdir.”

Derneğin yanın politikası kapsamında değerlendirilen kitap projesinin tanıtım gecesinde ayrıca içeriğinde bulunan sanatçıların eserleri ile de bir sergi oluşturulmuştur. KKTC Cumhurbaşkanlığı, KKTC Kültür Dairesi, Kaleidoskop Türizim Acentesi’nin katkı koyduğu kitap projesi sergisine ise 40 sanatçı katılmıştır.

Etkinlikten Fotoğraflar