• Etkinlik: Genç Öykücüler ve Öykü Yarışması 
  • Yer: Arabahmet Kültür Evi
  • Tarih: 14 Şubat 2005
  • Etkinlik: Öykü Günleri 
  • Yer: Arabahmet Kültür Evi
  • Tarih: 23 Şubat 2005

EMAA Lefkoşa Öykü Günlerinin 2. gerçekleştirdi. İki farklı etkinlik ile öykü yazılımının artması ve yayılması için katlı koymuştur. 

Genç Öykücüler ve  Öykü Yarışması

Yeni bir uygulama ve teşvik olarak bu sene genç öykücülerle ilgili bir yarışma düzenlemiştir. Mehmet Kansu, Nilgün Güney, İhsan Gürel , DAÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof.  Dr Ramazan Korkmaz ile DAÜ Öğretim Görevlisi Filolog Ulaş Gökçe jüri olarak görev üsteldiler. Juri değerlendirmesinde birinciliği “Sınırın Ötesi” isimli öyküsüyle Türegün Tunç,  ikinciliği “Yıldızlar ve Sınırlar” isimli öyküsüyle Nilay Ertuğalp ve üçüncülüğü “Akıl Hastahanesi” isimli öyküsüyle Gürkan Uluçhan kazanmıştır. 

Gençler ve onların düşüncelerini, yaşantılarını, hayallerini, çıkmazlarını, acılarını  ve aşklarını yansıtan öyküler paylaşılmıştır. Gecede Prof. Dr. Ramazan Korkmaz sanat, edebiyat  ve öykü üzerine bir konuşma yaparak, günümüzde  dünya öykücülüğü üzerine geniş bilgiler sunmuş ve genel karakterle ilgili özelliklerini çizmiştir. Modern yaşantının ve çıkmazların sonucunda beliren eğilimleri, bunların öyküye yansıma biçimlerini, bu bağlamda da yarışmaya katılan öykülerin değerlendirmelerini dile getirmiştir. Yaptığı değerlendirmede ayrıca jürinin değerlendirme kıstasları ve öykülerin genel yapıları ile ilgili bilgilendirmeyi de ihmal etmemiştir. 

23 Şubat Öykü Günleri

Türkiye’den Özcan Karabulut ve Leyla Ruhan Okyay’ın katıldığı geceye Kıbrıslı Türk öykücülerden de Gülsade Soykök, Özben Aksoy, Ümit İnatçı ve Bekir Kara katıldılar. Katılımın yoğun olduğu gecede altı katılımcının birer öyküsü okundu. Sorulan sorular dinleyici kitlesinin ilgili ve bilinçli olduğunu kanıtlar nitelikte idi. Zaman zaman tartışma tansiyonunun yüksek geçip, öykü ve okunan öykülerle ilgili değişik bakış ve irdeleme açılarının ortaya konulduğu geceye basın da ilgi gösterdi. Bu sene dokuzuncusu gerçekleştirilecek olan  Ankara Öykü Günleri’nin mimarlarından da sayılan Özcan Karabulut, Ankara Öykü Günleri ve Türkiye’deki öykü çalışmaları ile ilgili bilgiler sundu. Gecenin ilerleyen ve etkinlik alanından taşan ortamında sanatla ve öyküyle ilgili paylaşımlar sürdü. 

Etkinlikten Fotoğraflar