Çağdaş Sanat Sergisi

  • Köratör: Pavlina Paraskevaidou, Başak Şenova
  • Koordinatör: Özgül Ezgin, Argyro Toumazou
  • Yer: Lokmacı Binası, Ara Bölge
  • Tarih: 23 Eylül – 23 Ekim 2011

Katılımcılar: Özge Ertanın & Oya Silbery, Görkem Müniroğlu & Emre Yazgın, Vicky Pericleous, Andreas Savva, Zehra Şonya & Gürgenç Korkmazel, Socratis Socratous, Erhan Öze, Demetris Taliotis & Constantinos Taliotis & Orestis Lambrou’un.

Kıbrıs’ta, Birleşmiş Milletler kontrolündeki ara bölgede, 37 yıldır kullanılmayan Lefkoşa Uluslararası Havaalanı’ndan ilhamla, bir sanat projesi gerçekleşiyor. 23 Eylül ’de ara bölgede yer alan Uzunyol Sokağı’ndaki Lokmacı binasında açılan UNCOVERED başlıklı sergi, ‘araştırmaya dayalı’ bir sanat ve medya projesi. Kıbrıslı sanatçı Vicky Pericleous’un fikriyle 2010’da başlatılan proje, zaman içinde serginin koordinatörleri Özgül Ezgin ve Argyro Toumazou tarafından barış görüşmeleri sürecine paralel bir öneri olarak UNDP’ye sunulmuş. Projenin fikirsel arka planını; ikiye bölünmüş adanın her iki tarafından kültür alanındaki yapımcıları bir araya getirmek için bir alan yaratmak, ‘bellek inşası’, ‘ortak yönler’ ve ‘kontrol mekanizmaları’ oluşturuyor.

Serginin sanatçılarından Özge Ertanın ve Oya Silberi, Lefkoşa Uluslararası Havaalanı için -sanki halen faaliyetteymiş gibi- bir web sitesi üzerinde çalışıyorlar. Kullanıcılar web sitesinin ironik içeriğini ve havaalanının gerçek durumunu bu siteyi inceledikçe fark edebilecek.

Görkem Müniroğlu ve Emre Yazgın; Lefkoşa, Larnaka ve Ercan havaalanlarından toplanan kayıtlarla bestelenmiş parçalar üretmiş. Bu projeyle Lefkoşa havaalanının ölü enerjisini Havaalanı’nı bir müzik enstrümanıymışçasına çalarak tekrar canlandırmak amaçlanıyor.

Erhan Öze’nin çalışması adanın iki tarafının hava trafik kontrol yetkilileri ile yapılan röportajların yanı sıra uçakların çarpışmadan son anda kurtuldukları durumların bir haritasını sunuyor. Sanatçı, çalışmasıyla dikkatleri Ercan Hava Kontrol Merkezi ve Lefkoşa Hava Kontrol Merkezi’nin radyo sinyallerinin yolunu kesme taktiklerine çekiyor.

Vicky Pericleous’ın işitsel ve görsel bir kolaj biçimindeki çalışması, havaalanından video görselleri ve sanatçılarla yapılan röportajlardan oluşuyor.

Andreas Savva, Lefkoşa Uluslararası Havaalanı’nın Pambos Savvides tarafından tasarlanan koltuk sıralarının kopyalarını sunduğu çalışmasında, Kıbrıs’taki barış görüşmeleri çerçevesinde ‘yabancılaşma’ ve ‘bekleyiş’ kavramları üzerinde duruyor. Tampon bölgede güney ve kuzey geçiş noktalarının arasında konumlandırdığı koltuklar, ‘oturup konuşmak’ için davetkâr bir sunum sergiliyor.

Zehra Şonya ve Gürgenç Korkmazel, farklılaşan sosyo-politik konuları ele alıyor. Şonya’nın proje için topladığı çeşitli objeler üzerine yarı-belgesel niteliğinde hikâyeler yazan şair-yazar Korkmazel çalışmasında gerçek ve kurguyu harmanlıyor.

Socratis Socratous, sıradan ve gündelik olana yoğunlaşan fotoğraflarıyla, Uluslararası Lefkoşa Havaalanı’nın perde arkasına bakıyor, dikkati manşetlerin arkasında gelişen sessiz hikâyelere çekiyor.

Demetris Taliotis, Constantinos Taliotis ve Orestis Lambrou sömürge döneminin ardından toplumdaki modernist mirası incelemek ve yıkım ve koruma siyasetini sorgulamak için işbirliği içinde çalışıyor. Özellikle, modernist mimari ile ilişkili belleğin silinmesi ile birlikte Kıbrıs’ta giderek artan çarpık kentleşmeyi inceliyor.

http://basaksenova.com/ex_24.html?fbclid=IwAR15MYDtUCu2_ZVNPpt-8M0zGYYnj2YlhhRNJWsh7eBj9xj-GeDYNTqsqBg

Etkinlikten Fotoğraflar