• Düzenleyen: EMAA
  • Sanatçılar: Mürüvvet Türkyılmaz, CANAN , Neriman Polat
  • Yer: EMAA Başkent Sanat Merkezi
  • Tarih: 12 – 17 Mart 2018

Akdeniz Avrupa Sanat Derneği’nin (Emaa) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın Güzel Sanatlarla ilgili derneklere verdiği mali destek sayesinde gerçekleştirilen Sanatçılarla Atölye Çalışması projesi 3 ayrı döneme yayılarak tamamlandı.

Özellikle Kıbrıs’ın kuzeyinde, sanatsal ortamın kendisini güncellemesi, uluslararası trendlerden haberdar olması ve ülkemizdeki sanatçıların yurtdışından gelecek sanatçılarla çalışma olanağı bularak sanat pratiklerine yenilerini katmaları için oldukça faydalı gördüğüm bu proje aynı zamanda, Akdeniz Avrupa Sanat Derneği’nin var olan üyeleriyle iletişimini kuvvetlendirmesi ve yeni üyeleri bünyesine katması için de tasarlanmıştır.

Bu üç atölye uzun süredir üretmeyen sanatçıların üretmesini sağlamak, farklı fikirlerle etkileşime geçmek ve sanat geçmişi olmayan insanlara yeni deneyimlerin kapısını aralamak açısından oldukça faydalı olmuştur. Atölyeler boyunca, önceleri tuval ve fırçayla yola çıkanların günümüzde yaygın olan atık malzemeler, kumaşlar ve tahtalarla çok daha farklı malzemelerle çalıştıklarına, performans üzerine yoğunlaşan sanatçıların fotoğrafı kullanarak yeni denemeler yaptığına, çamur şekillendirmeye alışkın olanların farklı enstalasyonlar (yerleştirme) üzerinde çalıştığına şahit olduk. Düzenlenen bu atölyelerde yapılan çalışmaların ve üretilen işlerin bir sergi ve katalog ile belgelenecek olması, hem organizasyonu yapanların, hem de dış gözlerin programın eksilerini ve artılarını daha iyi irdelemesini mümkün kılmakta.

Etkinlikten Fotoğraflar