• Küratör ve Kitap Yazarı: Zehra Şonya
  • Yer: Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı – Küçük Sergi Salonu
  • Tarih: 15-29 Nisan 2016
  • Yer: EMAA Başkent Sanat Merkezi
  • Tarih: 6-20 Mayıs 2016

15 Nisan Dünya Sanat Günü kapsamında, Doğu Akdeniz Üniversitesi – Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (DAÜ-KAM) ve Akdeniz Avrupa Sanat Derneği’nin (EMAA) işbirliğinde 2005 yılında kaybedilen ve fakat eserleri ve geriye bıraktığı miras ile hala yaşayan Şinasi Tekman’la ilgili çalışmaların yeniden gün yüzüne çıkarılması  hedeflendi.

Zehra Şonya, sanatçıların miraslarını korumak, gelecek nesillere sağlıklı olarak aktarmak, araştırmacılar için kaynak oluşturmak ve görünürlüklerini artırarak değerlerini teslim etmek vb amaçlar doğrultusunda çalışmalarını sürdüren DAÜ-KAM Görsel Sanatlar Arşiv Projesi ürünü olarak, kitap çalışmasının amacına ulaştığını ifade etti.

Sergi, Tekman Ailesi’nin Doğu Akdeniz Üniversitesi ile yaptığı protokol kapsamında 220 adet heykelden oluşan Tekman Koleksiyonundan seçilerek hazırlanmıştır. Ayrıca kitapla ilgili DAÜ-KAM arşivinde bulunan çok sayıda orijinal belge ve doküman da sergiye dahil edilmiştir.

1933’de Yiğitler (Arçoz) köyünde doğan Şinasi Tekman, toplumda eğitimci ve yönetici olarak yer etmiş, buna rağmen, çok yönlü kişiliği ve uğraşları ile (koleksiyonculuk, şarapcılık, arıcılık vb.) sanatın bir çok alanında (şiir, fıkra, öykü, tiyatro, fotoğraf ) eserler vermiş ve özellikle hayatının sonuna kadar devam eden heykel alanındaki çalışmaları ile bilinmiştir.

DAÜ Sergisinden Fotoğraflar

EMAA Sergisinden Fotoğraflar