• Düzenleyen: EMAA
  • Sanatçı: Sylvat Aziz
  • Yer: EMAA Başkent Sanat Merkezi
  • Tarih: 23 – 27 Mayıs 2017

Uluslararası sanatçı ve araştırmacı Doç. Dr. Sylvat Aziz’in eserleri, nesiller boyu süren toplumlar arası çatışma veya iç savaş ortamlarında ortaya çıkan maddi kültürü incelemektedir. Savaşlara karşılık teşkil edebilecek görsellerle çalışan sanatçı, çocuklardan askerlere kadar toplumun her katmanından topladığı verilerle, ortaya çıkan çelişkileri ve olguları mercek altına alarak seyirciyle yüzleştiriyor.

Sanatçı, ‘Stating Collateral” isimli sergisinde baskı ve fotoğraf gibi malzemeleri çeşitli tekniklerle manipüle ederek plastik halini vurgulayan imgeleri ortaya koyuyor.

Doç. Dr. Sylvat Aziz, Pratt Enstitüsü ve Concordia Üniversitesi’nde Baskıresim ve Resim Sanatında yüksek lisans eğitimi ve GCU, Lahor’dan Karşılaştırmalı Edebiyat eğitimi aldı. Son 15 yıldır materyal kültürü ve İslami ana akımdaki siyasi / toplumsal akımların temsil edilmesi üzerine araştırma odaklı pratik bir ressam / baskı yapımcısı ve stüdyo eğitmeni olarak çalışmaktadır.

Kanada, İngiltere, Pakistan ve son zamanlarda Kıbrıs’ta çeşitli sanat ve eğitim kurumlarıyla bağlantılı olan Doç. Dr. Sylvat Aziz, Girne Amerikan Üniversitesi’nde Misafir Öğretim görevlisi ve araştırmacı olarak çalışmalarını devam etmektedir.

Doç. Dr. Sylvat Aziz’in sergide yer alan eserlerinin ve araştırmalarının tartışılacağı bir söyleşi, 26 Mayıs 2017 tarihinde EMAA Başkent Sanat Merkezi’nde yer aldı.

Etkinlikten Fotoğraflar