• Düzenleyen: EMAA
  • Sanatçı: Svetlana Ziuzine
  • Yer: EMAA Başkent Sanat Merkezi
  • Tarih: 25 Eki – 15 Kasım 2010

EMAA Ukraynalı sanatçı Svetlana Ziuzine’nin sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide, 1996 yılından beri Kıbrıs’ta yaşayan sanatçının bu süreçte ürettiği yağlıboya tablolar yer alıyor.

Ziuzine, sanata yaklaşımını, “Zaman spontan ve yansıtıcıdır. Yansıtma da bir biçimde spontandır; başı ve sonu yoktur, anlardan oluşur. Sanatımda bu ünik anlarda hissettiklerimi yansıtırım. Sanat içten olduğunda güçlüdür. Biçim ve dışa vurumları içeren ünik bir dünya yaratır. Güzel olması zorunlu değildir. Güzel olup olmadığı değil, etik bir sağlamlık içinde olması önemlidir. Sanatta her türlü deneyime açık olmayı öğrendim.” Sözleriyle dile getiriyor.

Sanatın samimi ve içten gelen doğal gücüyle evreni şekillendirebileceğine inanan sanatçı, yapıtın estetik biçimselliğiyle değil bütünlüğüyle ilgileniyor. Sessiz anlardan yola çıkarak bu anların hissettirdiklerini sanatında sorunsallaştırıyor.

Svetlana Ziuzina; 1963 yılında Ukrayna’nın Berdiansk kentinde dünyaya geldi. Eğitimini Kharkov Fine Art and Design State Academy’de tamamladı. Kuzey Kıbrıs’ta bulunduğu süre içinde Girne Amerikan Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde grafik ve iç mimarlik dersleri verdi. Şu anda çalışmalarını Round Tower Güzel Sanatlar Merkezi’de sürdüren Svetlana Ziuzina, Moskova, Fukuok, İstanbul gibi kentlerde ve Kıbrıs’ta karma sergilere katıldı, kişisel sergiler düzenledi.

Etkinlikten Fotoğraflar