• Düzenleyen: EMAA
  • Sanatçı: İsmet Tatar
  • Yer: EMAA Başkent Sanat Merkezi
  • Tarih: 19 – 30 Eylül 2019

İsmet Tatar malzeme olarak kağıdı kullandığı çalışmalarının yer aldığı “Taş Olmak” sergisinin içeriğini ve anlamını şu şekilde ifade etti;

“Taş, taştan ibaret değildir. Cansız, ruhsuz da değildir. Bizden eski zamanların ruhunu taşırlar. Tanıklık ettikleri zamanın belleğidirler. Sayısız – benzersiz biçimleri ve duruşları ile bize hep bir şeyler anlatırlar. Biz insanlar, Tanrı’nın bize bu dünyada sunduğu nimetleri çok hor kullanıyoruz. Toprağı, suyu, havayı çeşitli nedenlerle kullanılmaz hale getiriyoruz. Toprak – toprak olmaktan, su – su olmaktan, hava da solumak için tehlikeli olunca, bu dünyada “OLMAK” da zor olmaya başladı.

İnsanlar yaşamak için şimdiden, başka dünyalar arayışındadırlar. Geri dönüşümlü kağıt ve kağıt hamurundan ürettiğim “TAŞ” lar tek tek veya hepsi bir arada var “0LMAK” a göndermedir. Dilimizde de “taş olmak” la ilgili çok deyimler vardır.

TAŞ – OLMAK ; taşlara dikkatli bakmak, taşıdıkları enerjiyi hissetmek, ne söylediklerini duymak ve anlamaktır.”

2002 yılından bu yana; sanatı tanıtmak, üretmek ve sevdirmek adına birçok etkinliğe ev sahipliği yapan EMAA; KKTC’nin ilk ve en büyük ölçekli sanat derneği olarak hizmet vermenin yanısıra üye sayısını yalnızca sanatçılarla değil, sanata ilgi duyan üyeleriyle birlikte her geçen gün artırıyor. Dernek başkanı Prof.Dr. Gökçe Keçeci “Önemli sanatçılarımızın büyük özverileriyle yaşatmayı başardıkları derneğimizin misyonu doğrultusunda, EMAA Başkent Sanat Merkezi’nin kapısı sanata ilgi duyan, sanatsal bakış açısını gözlemlemek isteyen, sanatını paylaşmak isteyen ve öğrenmek-öğretmek isteyen herkese açık. İsmet Tatar gibi önemli sanatçı üyelerimizin sergisine ev sahipliği yapmak ve onun sanatını toplumla buluşturmada aracı rol üstlenmek bizler için bir onurdur” dedi.

Etkinlikten Fotoğraflar