• Düzenleyen: EMAA
  • Küratörler: Ellada Evangelou, Gülgün Kayım
  • Yer: Mağusa
  • Tarih: 5 – 13 Ekim 2018

Katılımcılar: Adi Atassi, Aliki Kirmitis, Dicle Özlüses, Olgu Tosun, Vasilis Vasiliou.

Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) ve ortağı RooftopTheatre grubu tarafından oluşturulan residans programı şehrin nasıl olduğuna ya da olabileceğine dair alternatif hikayeler, konseptler ya da hayaller araştırmak veya şehri ‘’haritalandırmak’’ için sanatçılara çağrı yaptı. Katılımcıların disiplinler ve kuşaklar arası çalışma fırsatı bulması, şehrin kurulu çevresinin fiziksel yönlerine dair sorular sorarak buldukları cevapları, geleneksel yöntemlerle yeni medyayı birleştirerek vermeleri amaçlandı. Çalışma sonucunda, şehrin belirlenen yerlerine sanatçılarca yapılmış performans temelli yerleştirmelerle program son buldu.

İkamet sırasında, iki yaratıcı yönetmenin rehberliğinde beş sanatçı dijital ve video sanatı oluşturdu. Programın son sonuçları, Mağusa ‘ nın duvarlı kenti içerisinde çalışmaların projelendirildiği siteye özel iki kurulum halinde sunuldu.

Video, akademisyenlerin, küratörlerin, uzmanların şehirle çalışma deneyimlerini paylaştıkları bir dizi konuşmayla başlatılan sekiz günlük programın kronikleşmesini sağlıyor. Bu kısa klipte sanatçının ′′ fiziksel şehri ve sosyal şehri birbirine bağlamak için ′′ yolculuğuna katılıyoruz “, 13 Ekim 2018. tarihli siteye özel kurulumların son gösterisinde sona eriyor.
Proje EMAA ve Çatı Tiyatro Grubu tarafından organize edilmiş, Stelios Foundation Bi-Communal Ödülleri (2017) ve Civic Space tarafından düzenlenen Mağusa ‘ daki Açık Kapı Festivali kapsamında da desteklenmiştir.

Etkinlikten Fotoğraflar