EMAA Mayıs Sergileri’nin ilki 2005 yılında, 9-18 Mayıs tarihleri arasında 8 sergi ve 1 konser ile gerçekleşmişti. Bu yıl, Kuzey Kıbrıs Turkcell sponsorluğunda (davetiye ve afişler) gerçekleştirilen sergilerde; kavramdan çıkışlı yerleştirme ve video çalışmalarını içeren, 2 karma ve 8 bireysel  olmak üzere 10 sergi açıldı. 20’den fazla sanatçının katıldığı ve eserlerinin yer aldığı Mayıs Sergileri, Güney’den ve Türkiye’den de sanatçıların katılımıyla boyut değiştirerek uluslararası bir etkinliğe doğru ilerlemiştir.

Gelenekselleşmesi düşünülen etkinlikte amaçlanan; aynı zaman dilimi içinde, Lefkoşa surlar içi bölgesi esas alınarak, görsel sanatlarda güç birliği yaratarak, sanatçıları yaratıma itmek ve gerekli kamuoyunu oluşturarak, toplumla buluşturmaktır. Etkinlik, bir taraftan varolan değerleri ortaya çıkarmak için gerekli kolaylıkları sanatçılara sunmaya çalışırken, diğer taraftan da özellikle kavramdan çıkışlı özel olarak tasarlanan ve günümüz sanat anlayışlarını yakalamaya çalışan gurup sergileri ile yenilikçi/deneysel anlayışların gerçekleşmesi için  zemin yaratmayı denemektir. Surlar İçi bölgesi bilinçli olarak seçilmiş ve aynı zamanda bu bölgenin geçmiş tarihine ve şimdiki sosyo-politik yapısına dikkat çekmeye çalışılmıştır. Ayrıca etkinlik,  kişileri eserlerle birlikte yeniden bu tarihi bölgeyi keşfetmeye ve ona sahip çıkarak yaşatmaya da bir çağrı yapıyor. 

 

  1. Ve Toprak 

İsmet Tatar 

The Konak Restaurant 

5-28 Mayıs

 

  1. Met Cezirler

Osman Keten

HP Art Galeri 

5-22 Mayıs 

 

  1. Farklılıklar 

Feridun Işıman

Art Stüdyo

6-30 Mayıs 

 

  1. Denemeler 

Halil Ayermolalı 

AKM

11-27 Mayıs 

 

  1. Tanışma

Güneş Acar 

AKM

11-27 Mayıs

 

  1. Kuş Kuşlamak 

Cumhur Deliceırmak

Arabahmet Kültür Evi

15-30 Mayıs

 

  1. Karekök 

Lilit grup sergisi 

Kadir Kaba, Nilgün Güney, Özgül Ezgin, Türegün Tunç, Sinem Ertaner, Zehra Şonya

Arabahmet Art Stüdyo 

15-30 Mayıs 

 

  1. Dalgada Bulut 

EMAA Grup Sergi 

Vediha Okutan, Ayşen Dağlı, Şifa Alkapon,  Zehra Şonya, Nilgün Güney, Sevcan Çerkez, Şinem Ertaner, Panik Adam, Cumhur Deliceırmak

Hasder 

15-30 Mayıs

 

  1. Mesel Gibi 

Özden Selenge

İsmet V. Güney Sergi Salonu

20-30 Mayıs

 

  1. İki Yarım

Nicolas Panayı – Mustafa Hastürk 

Saçaklı Ev 

24-31 Mayıs

Etkinlikten Fotoğraflar