• Düzenleyen: EMAA
  • Yazar: M. Kansu 
  • Yer: Kırlangıç Kültür Evi 
  • Tarih: 2005

“O’yum, Güneşin Defteri” Kitap tanıtımı

Işık Kitabevi ile ortaklaşa gerçekleştirilen gecede M.Kansu’nun 1997- 2000 yılları arasındaki şiirlerininden seçmeleri içeren “O’yum, Güneşin Defteri” kitabı tanıtıldı. Gecede M.Kansu sanatsal gelişimini ve serüvenini dile getirirken, Türegün Tunç da aşağıdaki metin ile geceyi kendince dile getirdi.
“Bizden önce şiir vardı… Bizden sonra da o kalacak..”
Belki de Kansu’nun deyişiyle yanıtını bulamadığımız sorular için yazılır şiir. Belki de yanıtını bulamamak için çalışmadığımız yerlerden sorarız kendimize.. Şiir aşkına. Yaşamı tersten okutur şiir bize.. Tersten okutup kendimize çıkartır.. Bu sanatçı değeri bilmeyen adamların adasında, bu bizi tek-tipleştirmeye çalışanların arasında şiirle var olabiliriz ancak!
Bu kanlı toprakları şiirle yeşertebiliriz ancak.
Savaştı, göçtü, sorundu derken kaybettik büyümüzü. Şiirimizi.. Birileri yazmalı… yazmalı inadına.. Yazıyor oysa.. hep yazıyordu.. Müftü Hilmi Efendi “Meseldir söylenir: ateş dikmekle gerçi dil yanmaz. Yanar dil, ateş-i la’l yad eylesem cana” demişti tam iki yüz sene önce..
Kulakları sağır, gözleri kör bazı kesim “Kıbrıslıtürk şiiri” yoktur diye söylenip duruyor.. Siz!! gidin Aşık Kenzi okuyun biraz.. Biraz Müftü Hilmi, Fikret Demirağ, Zeki Ali, Kaya Çanca, Osman Türkay, Mehmet Yaşın, Neşe Yaşın, Deliceırmak, Faize Özdemirciler, Feriha Altıok ve Kansu okuyun… Tezimizi Kıbrıslıtürk edebiyatı alanında yaptırtmayanlar, Abdülhak Hamid’den ötesine gidemeyenler.. “Bir Kıbrıslı Türk edebiyatı var”. Bizim şiirimiz savaşla-ölümle-aşkla-erotizmle-göçle-akdenizle-kimlik sorunsalıyla—yoğrulmuştur. Mekandır şiiri var eden.. Gittiğimiz yerlerden kovulsak da okuruz güneşin defterinden kopardığımız “kendi şiirimizi”.. “Bu akşam lorca bize gelecek. Gözlerinde gül yanığı bir erkeklik, teninde aşk için yürüyen bir solucanla; eli ışık düğmesine dokunacak ve niye karanlıkta oturuyorsunuz diye soracak….” Biliyoruz şiirle kurtulacağız karanlıklardan…Denize ancak şiirle ulaşacağız biliyoruz… Kansu’nun şiir denizleri orada, o defterde bizi bekliyor.. Sayfaları çevirdikçe deniz, dağ, taş, kadın, kuşlar hepsi orada. Herşey iç içe… Yaşam gibi.. Biz gibi…
Şimdi; tek coğrafyamız şiire sığınalım…

Etkinlikten Fotoğraflar