• Karma Kurs Sergisi
  • Eğitmenler: Eser Keçeci, Yaprak Aydın Güneri, Sinem Ertaner, Eser Keçeci – Sofiya  Alexandra Dias Panayi
  • Yer: EMAA Başkent Sanat Merkezi
  • Tarih: 22-18 Şubat 2011

Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) ile ortağı, Kıbrıs Güzel Sanatlar Odası’nın (EKATE) , AB sivil toplumu güçlendirme ve iki toplum arasındaki ilişkileri artırma amacıyla açtığı hibe programları kapsamında yürütülen EMAA Sanat Merkezi Projesi,  bir sergiye  daha ev sahipliği yaptı. II. dönem kurslarının çocuk, genç ve fiziksel engelliler kısmını kapsayan sergi AB Bölüm Başkanı Sn. Mr. Ismo Ulvila tarafından açıldı. Açılışta ayrıca LTB Başanı Sn. Cemal Bulutoğulları ve Deniz Plaza Genel Direktörü Sn. Turgay Deniz de bulundu.

İki ay süren kurslarda üretilenler,  serginin de adını aldığı renklilikte ürünlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Başarılı geçen programların sonuçları, katılım belgelerinin verilmesi ile birlikte sergilenerek,  katılımcıların ve temsil ettikleri yaş guruplarının sanata ilgisinin artırılması hedeflenmiştir. Deniza Plaza’nın da desteklediği kurslarda çocukların renkli ve sınır tanımaz dünyalarının eserlerde çok rahatlıkla yer bulduğu görüldü. Gençler ise ilk kısa metrajlı filmlerini hem yazdılar hem de oynayarak, çekerek,  montajlayarak işin  keyfini ve heyecanını sürdüler.  Fiziksel engelliler ise estetik deneyimlerin kapısını araladılar, renklerle ve biçimlerle dünyalarını yansıttılar.

Eğitim programları ve katılımcılar  şöyle:

“Mini Çağdaş Sanatçılar”; Taha Babagil, Özer Babagil, Poyraz Okur, Bora Şekeroğlu, Daren Doğansel, Ezgi Esenel, Sadiye Racip, Doğa Çobanoğlu, Defne Çobanoğlu, Aysel Kansu, Hülya Gürdür, Lüke Fraser Godfrey, Emre Çağdan, Cemre Çağdan, Arzu Tuzcu, Mevre Atar.

 “Ben ve O, Biz ve Onlar” ;  Seval Su Başaranel, Hüseyin Hoca, Cemal Can Başaranel, Kadriye Ardağlı, Selvi Atar, Ahmet İsak.

 “Rengarenk”; Derviş Barışel, Tülay Kanlı, Hürmüs Atakanlı

“İki toplumlu atölye çalışması”;  Taha Babagil, Özer Babagil,  Ezgi Esenel, Sadiye Racip, Aysel Kansu, Hüley Gürdür, Emre Çağdan, Cemre Çağdan, Altan İlyaz, Maria Pandelidou, Carla Momjıan, Diana Zannetou, Maria Kyprianou, Marilena Ioannou, Christina Zannetou, Ektopoz Mixaha, Efstathios Efstathiou, Kostandinos Efstathiou.

Sergi Fotoğrafları